Finanse i biznes

Analiza dysponowania finansami w firmach

Każdy, kto posiada własną firmę powinien przypilnować kilku ważnych dla jej funkcjonowania rzeczy. Najważniejszą rzeczą jest oczywiście utrzymywanie na odpowiednim poziomie jakości produktów i usług, szukanie nowych klientów, a także pilnowanie w firmie odpowiedniej finansowej kondycji. Wielu właścicieli radzi sobie doskonale z dwoma pierwszymi aspektami, niestety trochę zaniedbując finanse.

Finanse w MŚP
Autor: kate hiscock
Źródło: http://www.flickr.com

Oczywiście na pierwsze spojrzenie w firmie wszystko jest w najlepszym porządku, przelewy są na czas regulowane i nie ma żadnych zatorów finansowych. Sprawozdanie finansowe, jakie zgodnie z ustawą o rachunkowości duże przedsiębiorstwa muszą zrobić, zapewne wykaże że wszystko jest w jak najlepszym porządku, ale jeżeli chce się być pewnym co do jakości firmowych finansów, to dobrze jest zrobić szczegółowy audyt (zobacz by porównać) finansowy.

Wielu właścicieli obawia się audytu, uważając go jako kolejny organ kontrolujący w firmie. Ale w rzeczywistości rolą audytorów nie powinno być donoszenie na nieprawidłowych rzeczy do organów skarbowych, ale przede wszystkim dokładne sprawdzenie finansów firmy i pomoc w rozwiązaniu problemów księgowych i finansowych.

Sektor MŚP a finanse
Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Dobrze zrobiony audyt da właścicielom kompletny stan finansów firmy, będą się mogli też dowiedzieć, czy procedury są prowadzone zgodnie z obowiązującymi standardami i przepisami. Jeśli audytorzy znajdą mniejsze lub większe nieprawidłowości, to powinni zaproponować właściwe rozwiązania w celu ich eliminacji. W sytuacji większych przedsiębiorstw, spełniających dane warunki, badanie sprawozdań finansowych przez biegłego rewidenta jest obowiązkowe.

Jeśli poszukujesz interesujących informacji na omawiany temat, odwiedź dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne nas, a z pewnością znajdziesz interesujące fakty.

Wynika to bezpośrednio z rachunkowych ustaw i nie można z niego zrezygnować bez poniesienia konsekwencji.

Jak wykazują badania, coraz liczniejsza grupa małych firm także zaczyna się decydować na przeprowadzenie finansowego audytu. Kontrola przez niezależnych specjalistów dostarcza im wiedzy na temat stanu swojego przedsiębiorstwa i pozwoli na poprawienie wydajności działań i ustabilizowanie finansów, a w końcowym efekcie spowoduje, że firma będzie lepiej się rozwijać.