Artystyczne kowalstwo – czym tak naprawdę jest ta profesja?

Kowalstwo artystyczne jest dziedziną rzemiosła artystycznego, w którym przedmioty użytkowe lub też ozdobne kuje się z żelaza. Przedmioty te posiadają zarówno charakter użytkowy, jak również ozdobny. Historia kowalstwa artystycznego sięga zamierzchłych czasów starożytności, już wówczas stosowano techniki kowalskie. Później w wiekach średnich było to zajęcie przede wszystkim mnichów, którym w tym celu budowano specjalnie przeznaczone do tego typu działań pracownie. Mnisi zajmowali się produkcją okuć do drzwi oraz do skrzyń.

ozdobne balustrady

Autor: Alf Melin
Źródło: http://www.flickr.com
W średniowieczu nadrzędnymi elementami ozdobnymi w przedmiotach produkowanych tą techniką były motywy roślinne.

Omawiana porada jest dla Ciebie przydatna? W takim razie sprawdź dodatkowo inne tego typu posty i zobacz więcej wskazówek (http://www.b1design.pl/).

W miarę upływu czasu zaczęły się pojawiać motywy zwierzęce oraz heraldyczne. Również rodzaj wykonywanych tą techniką przedmiotów się poszerzył. Zaczęto produkować latarnie, które były również kute z żelaza, ponadto zaczęto robić kraty okienne i inne. Na przestrzeni wieków zajęcie to rozwijało się i wykonywane było na co raz wyższym poziomie. W pewnym czasie zaczęto wytwarzać bogate w ozdoby przedmioty z dziedziny sztuki użytkowej (idź do mojej strony). W chwili obecnej również zawód ten jest bardzo szanowany i istnieje wiele firm zajmujących się kowalstwem.

W dzisiejszych czasach produkty takiego rodzaju zaliczane są do wyrobów sztuki użytkowej, cechuje je oryginalność oraz duże walory estetyczne.

Oprócz produkcją rozmaitego typu krat i bram, pracownie tego typu tworzą również (więcej na tej stronie) przedmioty lżejsze i mniejszych wielkości, takie jak świeczniki czy ramki obrazów. Pracownie te oferują nam obecnie bardzo rozmaite wzory, często wyszukane i wyjątkowe. Przedmioty takie bramy i kute ogrodzenia są bardzo kosztowne, ale także modne – z jednej strony wyrażają tęsknotę za dawną sztuką rzemieślniczą, z drugiej strony z kolei jako przedmioty zrobione z materiałów trwałych oraz bardzo twardych jakim jest bez wątpienia żelazo stają się symbolem wieczności oraz solidności.

W ofercie tego typu zakładów znajdują się również wyszukane i wyjątkowo wyprofilowane poręcze schodów, krzesła, ławki, lub po prostu elementy ozdobne (kontakt).