lekarz

Czy dobrze jest porównywać oceny użytkowników internetu o doktorach?

Coraz więcej Polaków korzysta z serwisów internetowych, oceniających lekarzy. Trudno się dziwić chorym, że chcą sprawdzić, komu powierzają swoje zdrowie. Dawniej pogłoski na temat danego doktora znacznie trudniej było uzyskać. Obecnie nadal chętniej radzimy się znajomych, mimo tego w wielu przypadkach zaglądamy na strony typu znanylekarz. Podobne inicjatywy wymusza także coraz większa konkurencja na rynku medycznym. Błyskawicznie rośnie liczba tego typu serwisów, które zarabiają nie tylko na reklamach, ale też na samych lekarzach.

lekarz
Autor: TownePost Network
Źródło: http://www.flickr.com
Można wyciągnąć z tego wniosek, że pacjenci nie mają do lekarzy ograniczone zaufanie. Łatwy dostęp do internetu sprawił, że są oni odbierani podobnie, jak inni usługodawcy, weryfikowani przez rynek. Od służby zdrowia wymaga się obecnie nie tylko profesjonalizmu, ale także .Oczywiście poruszając ten temat możemy zadać sobie pytanie, czy faktycznie sieć jest wiarygodnym źródłem, jeśli chodzi o tego typu opinie.

Lekarze często irytują się, że oceny internautów są nieprawdziwe. Portale tego typu to także oręż w nieuczciwej walce z konkurencją. W internecie przecież bez problemu można podszyć się pod niezadowolonego pacjenta. Zaś wielu lekarzy pracuje nie tylko w państwowych przychodniach, ale także w swoich prywatnych gabinetach. Niestety brak miarodajnych narzędzi oceny jakościowej służby zdrowia sprzyja podobnym biznesom.

sala szpitalna
Autor: COD Newsroom
Źródło: http://www.flickr.com
Należy jednak mieć świadomość, że serwisy oceniające lekarzy to także intratny biznes. Wystarczy dokładnie się przypatrzeć, by pod wpisami zauważyć linki sponsorowane. Oprócz tego właściciele portali zarabiają także na lekarzach. Profile są umieszczane na portalu bezpłatnie, jednak po wykupieniu abonamentu lekarz może przejąć nad nim kontrolę. W ten sposób jeśli wpiszemy w google na przykład frazę: okulista Kraków, pierwszym wynikiem może być konto na albo . Dobrze wypozycjonowana strona główna i droższy pakiet mogą zapewnić dobrą pozycję w wyszukiwarce. Co więcej na autoryzowanych portalach przeważają raczej pozytywne opinie, co znacznie podważa ich wiarygodność.

Oczywiście każdy z nas korzysta z tego typu portali. Dobrze jest mieć świadomość, że rozczarowani pacjenci znacznie częściej piszą swoją opinię, która jest zawsze tylko jednostronną być może bardziej złożonej oceną.więcej wskazówek tutaj (rozwinięcie zagadnienia- dziegielewska.eu)Niejednokrotnie zdecydowanie lepiej zapytać o opinię znajomych, niż obcych ludzi. Nierzadko zdarzają się ignoranckie wpisy na temat lekarzy. Weźmy to pod uwagę, dokonując wyboru na ich podstawie.