Czy język azjatycki jest polecany jako następny?

Znasz angielski, ale chciałbyś mówić w jeszcze jednym języku? Marzysz o takim egzotycznym wyzwaniu czy raczej preferujesz bardziej lokalne rozwiązania? Wybór jest ogromny, bo języków jest mnóstwo, jedne bardziej wpływowe, inne w ogóle, jednakże możesz zwrócić uwagę na siłę kraju (gospodarka, polityka), jak i myśleć o zainteresowaniach. Czujesz się blisko jakiegoś kraju, lubisz tamtą kulturę czy geografię, a może fascynuje cię historia? Co wybierzesz: fascynację czy rozsądek? Można podjąć naukę języka łacińskiego, choć to język martwy, ale dostępne są słowniki i inne pomoce, lecz czy warto się uczyć języka, którym już nikt się nie posługuje?

książka

Źródło: www.morguefile.com

Oba te determinanty: fascynacja i rozsądek, nie muszą się przecież wykluczać, można przecież interesować się danym krajem i poznawać dany język, myśląc o lepszych zarobkach. Takie możliwości zapewnia z całą pewnością język koreański (języki azjatyckie). Nie jest tak popularny, jak przykładowo chiński czy japoński, ale daje ciekawe perspektywy. Mamy w Polsce wiele koreańskich firm, oczywiście do kontaktów z przedstawicielami z tego kraju wystarcza angielski, lecz możemy skorzystać więcej, posługując się ich ojczystym językiem. Naukę języka koreańskiego zacznijmy od podstaw, a dopiero później bierzmy się za słowniki i zaawansowane podręczniki. A może coś bliższego? Lepiej nie sięgajmy jednak po języki z naszej, słowiańskiej grupy językowej (czeski, rosyjski, słowacki), lecz spróbujmy uczyć się trudniejszego języka. Litwa, chociaż bliska Polsce, ma zupełnie inną mowę.

Równie zajmujące materiały znajdziesz w pokrewnym serwisie. Jeśli pragniesz je zgłębić – zobacz pod linkiem, który jest tutaj!

Można przyznać, że język litewski (macedoński w podróży) jest jednym z trudniejszych na świecie. W tym zestawieniu, z krajów europejskich pewnie może konkurować z polskim, fińskim czy węgierskim. Litewski wlicza się do grupy języków wschodniobałtyckich. W naszej ojczyźnie znajdziemy podręczniki i słowniki do nauki języka litewskiego. Warto też, z racji bliskości jeździć tam i podnosić swoje umiejętności językowe w prawdziwych sytuacjach. Trochę niedocenianą mową jest język macedoński. Warto się go nauczyć , choćby patrząc na bogatą historię tego kraju. Nauka języka macedońskiego i pomoce naukowe dostępne na rynku (słowniki, podręczniki) nie są powalające, lecz warto podjąć trud.

Przechodząc do sedna kwestii – ta praktyczna witryna prezentuje nieco odmienny punkt widzenia na tę problematykę, niż to jest opracowane w artykule, który teraz przeglądasz.