Czy windykator ma te same zadania, co komornik? Jak wygląda procedura odzyskiwania należności od dłużnika?

Dosyć często okazuje się, że dla wielu osób windykacja to to samo, co egzekucja komornicza. To oczywiście nieprawda, a różnice są faktycznie istotne, gdyż windykator faktycznie nie ma za wiele wspólnego z komornikiem. Ażeby więc objaśnić kim jest windykator, a kim komornik i pokazać różnicę między nimi należy przedstawić etapy dochodzenia roszczeń od osób zadłużonych.

windykacja

Autor: Andrius Repsys
Źródło: http://www.flickr.com

Wierzyciel może wybrać faktycznie dwie ścieżki postępowania. Jedną z nich jest sądowa, druga pozasądowa. Postępowanie pozasądowe, czyli windykacja, odnosi się do czynności windykacyjnych, najczęściej zajmują się tym wynajęte firmy windykacyjne. Tego typu działania powodują wyegzekwowanie zobowiązań od dłużnika. W sytuacji osób mających pożyczki, albo kredyty windykacja to działanie, jakie prowadzi do odzyskania należności, jakie biorą się z umowy o kredyt lub pożyczkę. Najważniejszym zadaniem firmy windykacyjnej jest ustalenie ugody z dłużnikiem, więc odzyskiwaniem pieniędzy zajmuje się windykator (zobacz: kliknij aby sprawdzić więcej). Takim fachowcem może stać się osoba zatrudniona podstawie umowy pracę, albo zlecenie, może też być nią osoba która ma swoją firmę. Najważniejszym zadaniem windykatora jest mobilizacja dłużnika do uregulowania długu. Windykator występuje w imieniu wierzyciela. Dobrze wiedzieć, że już nawet opóźnienia w zapłacie rat kredytowych jesteśmy w stanie doprowadzić do wstępnych działań takiego rodzaju. W takiej sytuacji firma windykacyjna wykonuje sporą ilość telefonów, dłużnik otrzymuje również korespondencję listowną z przypomnieniami do zapłaty. Jak nie podejmiemy kontaktu z wierzycielem, to możemy spodziewać się wizyty windykatora w naszym domu. Pamiętajmy, aby w tego rodzaju sytuacji bardzo szybko podjąć negocjację oraz rozmowy, co do łagodnego rozwiązania problemu ze spłatą.

długi

Autor: GotCredit
Źródło: http://www.flickr.com

Często jednakowoż zdarza się, że dłużnicy nie odbierają telefonów, albo nie otwierają korespondencji ze strachu. Myślą też, iż określona instytucja finansowa zapomni o takim długu.

Jeśli prezentowany artykuł Cię zafrapował, to bez wahania wejdź na ten odnośnik – ta unikalna witryna (http://ekotur.wroclaw.pl/langs/pl/tours.php) zapewne również będzie dla Ciebie wartościowa.

Z usług zewnętrznych firm windykacyjnych dosyć często korzystają na przykład instytucje finansowe. Jednakże, często zdarza się, że firmy windykacyjne nabywają od instytucji finansowych długi kredytobiorców i wówczas odzyskują je od dłużników własnymi sposobami. Na pewno, jak posiadamy dług to nikt nam tego nie odpuści, więc lepiej od razu przygotować się na spłatę należności – pomocne źródła.