Dlaczego warto nauczyć się udzielania pierwszej pomocy?

W latach młodości oraz w dorosłym życiu wielokrotnie bierzemy udział w warsztatach BHP i szkoleniach zawodowych, czasem również w szkoleniu z przeprowadzania pierwszej pomocy. Ale czy gdybyśmy znaleźli się w sytuacji, w której musielibyśmy komuś w taki sposób pomóc, czy bylibyśmy gotowi, by sprawdzić zdobytą teoretyczną wiedzę?

akcja ratunkowa

Autor: ER24 EMS (Pty) Ltd.
Źródło: http://www.flickr.com
Ogólnie wiadomo, że rozmaite nagłe wydarzenia zdarzają się codziennie. Zwykle jesteśmy przekonani, że są gdzieś poza nami – słyszymy o nich w wiadomościach, czytamy w prasie lub w sieci. Ale możemy myśleć, iż to nas nie spotka. Ale czy mamy świadomość tego, że i my możemy ulec wypadkowi i że w takiej sytuacji pomóc może nam ktoś z domowników lub człowiek całkiem obcy choćby na ulicy albo w supermarkecie? I na odwrót – możliwe, że i nam zdarzy się, że będziemy mogli wykazać się praktyczną wiedzą z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W pierwszej kolejności warto instruować już najmłodszych, żeby w razie konieczności zareagowali odpowiednio i wykazali się odwagą, by w jednej chwili zadziałać a następnie wezwać pomoc a nie wystraszyć się i nie wiedzieć, co robić. Dlatego też trzeba zatroszczyć się o to, żeby każde dziecko potrafiło prawidłowo zadziałać w groźnych sytuacjach. Ważne jest, żeby dzieci potrafiły udzielić podstawowej pomocy oraz aby znały numer alarmowy, wskazać swój adres domowy, aby potrafiły przedyktować swój telefon i wiedziały, czy domownicy chorują na określone choroby i jakie zachowania są nietypowe.

defibrylator

Autor: Bernhard Wintersperger
Źródło: http://www.flickr.com
W przypadku dorosłych idealnie byłoby gdyby w zakładzie pracy regularnie powtarzano praktyczne zajęcia z przeprowadzania pierwszej pomocy przedmedycznej, aby wyrobić sobie i utrwalić określone mechanizmy działania (na przykład resuscytacja i użycie urządzenia takiego jak defibrylator AED) . Ponieważ stwierdzono, że wczesne zastosowanie defibrylatora zwiększa szansę na przeżycie, jeżeli pracujemy w wielokondygnacyjnym budynku, warto wiedzieć, gdzie można znaleźć defibrylator AED.

Jeśli szkolenie z przeprowadzania pierwszej pomocy nie było przeprowadzone, a chcielibyśmy mieć z tego zakresu umiejętności praktyczne, można udać się do centrum kryzysowego whisky cena do komisariatu straży miejskiej w naszym mieście i poprosić o pokazanie podstaw.