lekcja marketingu

Jak na dłużej utrzymać stałych klientów?

Bardzo duża konkurencja na pewno nie pomaga przesadnie w prowadzeniu firmą. Oczywiście to nierealne, aby najzupełniej nie mieć konkurencji, lecz faktycznie można zrozumieć przedsiębiorców, którzy chociaż bardzo się starają, ciężko pracują, to jednak nie posiadają odpowiednich przychodów. Jednak trzeba zaakceptować takowy stan rzeczy! Tzn., trzeba akceptować konkurentów, lecz w żadnym wypadku nie niewystarczające profity. W końcu bez cienia wątpliwości możemy efektywnie walczyć z własnymi konkurentami. Oczywiście wchodzą w rachubę wyłącznie te sposoby walki, które są najzupełniej fair!

marketing na ulicach miast
Autor: West Midlands Police
Źródło: http://www.flickr.com

Bardzo dobre są choćby programy b2b – zatem gdy pozyskamy klienta, musimy jeszcze zwrócić uwagę, że nierzadko może on w każdej chwili przejść do konkurentów.

Gdy będziesz szukać dodatkowych informacji na temat omawiany w powyższym poście, to wejdź tu plan rozwoju sieci drogowej – z pewnością te materiały także Cię zaciekawią.

I dlatego niezmiernie istotne jest to, aby w jakiś sposób starać się zatrzymać na długi czas klienta. Wszelkiej maści programy lojalnościowe są o tyle doskonałe, że są ze wszech miar skuteczne. A to dlaczego? Jeżeli możemy zagwarantować klientom świetną jakość, to wyłącznie atrakcyjna cena ich jeszcze interesuje. Często nie jest realne ciągłe spuszczanie ceny, ale w końcu przynajmniej można zawsze dać jakieś gratisy, itp. Opcji jest niesłychanie wiele.

Bo weźmy przykładowo w rachubę e-sklep – np. z karmą dla psów. Może ciekawym rozwiązaniem jest to, aby stałym klientom, co jakiś czas dać darmową karmę? Oni będą szczęśliwi, nie wspominając już o ich psie. I z tej przyczyny niesamowicie często sklepy internetowe stosują takie rozwiązania. Nie powinniśmy być w żadnym razie gorsi od swojej konkurencji!

Tego typu programy są bardzo dobre także przy szukaniu najzupełniej świeżych klientów. Przecież można śmiało powiedzieć, że jeżeli internauta dowie się, iż w naszym sklepie internetowym po jakimś czasie będzie mógł zakupić tańszą karmę, to z pewnością przynajmniej postara się, aby skorzystać z naszej oferty. Całkiem popularne są witryny internetowe, w których umieszczane są różnego rodzaju programy motywacyjne. Można w sumie powiedzieć, iż obecnie brak wprowadzenia programów lojalnościowych to niemalże samobójstwo. No takie są realia XXI wieku – nasza strona.