uraz nogi

Jak warto działać w razie skręcenia stawu skokowego?

Skręcenie kostki to dość często występujące obrażenie kończyny dolnej. Wystarczy nieuważnie postawić nogę w trakcie spaceru lub biegania, niefortunnie skoczyć. Skłonność do tego typu urazu może pojawić się zarówno u ludzi aktywnych, jak i tych mniej aktywnych. Jakie objawy muszą przykuć naszą atencję? Głównie obrzęk, pojawianie się krwiaków, dolegliwości bólowe, trudności z poruszaniem, niestabilność kostki.

rehabilitacja
Źródło: http://sxc.hu/
Bardzo często bagatelizujemy kontuzje kostki. A to niestety może tworzyć powikłania i zwiększać problem. Konieczne jest zrobienie badań oraz właściwa rehabilitacja – szczegóły tu… Reha Kompleks – stawu skokowego – . W szczególności, podejrzenie, że doszło do skręcenia poleca się potwierdzić w przychodni. Powinno upewnić się, że nie doszło do złamania. Zwykle wykonuje się badanie RTG bądź USG.

Istnieje algorytm, o nazwie PRICES, do którego warto się stosować bezpośrednio po wypadku. Przede wszystkim zaleca się objąć kostkę ochroną. Nieodzowna jest jego stabilizacja, w nielicznych wypadkach niezbędny jest gips – http://www.medimix.pl/gips-modelarski-dentystyczny/. Po wtóre, trzeba mieć baczenie, by nie nadwyrężać nogi. Można się ruszać, ale nie wolno przekraczać granicy bólowej, pomocne mogą okazać się kule. Po wtóre zdecydowanie sprawdzą się orzeźwiające kompresy – ułatwią walkę z bólem oraz obrzękiem. Na dodatek w dochodzeniu do zdrowia nieodzowny jest opatrunek uciskowy.

Noga powinna, w miarę możliwości, być trzymana wyżej, by odpływ krwi był ułatwiony. Nadto, w etapie doleczania przydadzą się taping czy stabilizatory. Niebagatelną kwestię stanowi rehabilitacja stawu skokowego. Właściwie przeprowadzona daje widoki na istotne zminimalizowanie ryzyka doznania kolejnego skręcenia w przyszłości. W początkowym etapie dąży się do zwiększenia zakresu możliwości ruchowych stawu. Przeprowadzane są zabiegi fizykoterapeutyczne. Potem wzmacnia się możliwości mięśni, poprawia czucie w ruchu oraz stabilizację. W przypadku osób, które uprawiają sport istotne jest, by w trakcie powrotu do treningów były wyposażone w stabilizator oraz świetnie dopasowane, specjalistyczne buty, chroniące kostkę.