spawanie stali

Jak wygląda spawanie stali nierdzewnej, jakie sposoby spawania są najbardziej korzystne? Co powinniśmy wiedzieć o tym zjawisku?

W Europie dziedziną spawania trudni się Europejska Federacja Spawalnicza, w naszym kraju zaś Instytut Spawalnictwa w Gliwicach. Jak wyglądają inne kwestie w zakresie spawania? Czym się różnią i jakie mogą mieć znaczenie?

spawanie
Autor: Oscar Gil Fernández
Źródło: http://www.flickr.com
Stal nierdzewna jest droższa od stali zwykłej, tak więc duże znaczenie ma dobór najlepszej metody spawania. To sprawi, że spawanie stali dobrze dobraną metodą będzie oferować najlepsze wyniki – Hardox. Przypalenia i skrzywienia są w stanie powodować trudności, ponieważ stal nierdzewna jest stosowana w postaci cienkich blach. Dlatego więc do spawania stali nierdzewnych zaleca się używanie kilku metod. Jesteśmy w stanie wybrać np. spawanie łukowe elektrodą metalową w osłonie gazu.

To szybkie spawanie. Dzięki temu, że używamy szpuli drutu z rdzeniem topikowym, spawacz może pracować zdecydowanie szybciej. Niestety, minusem jest koszt urządzenia, jaki dostarcza drut, połączenia elektryczne oraz osłonę gazową. sprawdź te propozycjeSpawanie drutem litym może być stosowane w szerokim zakresie szybkości oraz wydajności cieplnej. Mam na to trzy sposoby. Jest to spawanie łukiem krótkim, spawanie kroplowe i natryskowe. Musimy jednakże przypomnieć, iż spawanie kroplowe jest nie za bardzo często wykorzystywane do stali nierdzewnej. Inne spawanie – łukowe z rdzeniem topikowym, jest dość często używane do spawania stali nierdzewnej w sytuacji elementów przesuniętych, ale także do spawania powolnego.

spawanie
Autor: NAVFAC
Źródło: http://www.flickr.com
Następny rodzaj – spawanie łukowe elektrodą wolframową z osłoną gazu obojętnego. Oferuje wysoką jakość, zadbane spoiny, z naprawdę niewielką ilością defektów, chociaż jest spawaniem trochę wolniejszym niż prezentowane wcześniej. Ten sposób jest stosowany do spawania bardziej wymagającego, w różnorodnych branżach, jak przemysł – www.afg.poznan.pl/oferta/systemy-oddymiania/25/pp-20-przycisk-przewietrzania – spożywczy a nawet nuklearny. W tego rodzaju branżach stosowanie wszelkich norm jest wręcz obowiązkowe. To sposób jednocześnie często stosowany do tworzenia warstwy graniowej przed przejściem do dalszych procesów tworzenia spoin w rurociągach oraz zbiornikach ciśnieniowych. Co więcej, elektroda wolframowa nie może dotykać spawanego materiału, aby nie nastąpiło zanieczyszczenie stali nierdzewnej wolframem. Nie zapominajmy o tym, bo to bardzo ważne w odniesieniu do takiego typu spawania.