Jakie są rodzaje okularów przeciwsłonecznych?

Gdy nadchodzi lato, każdy musi się na to odpowiednio przygotować. Powinien zakupić sandały, krótkie spodenki oraz jakieś koszulki. Bardzo dobrym rozwiązaniem byłby także zakup dobrych przeciwsłonecznych okularów.

okulary

Autor: Manoj Prasad
Źródło: http://www.flickr.com
Jest to coś więcej niż wyłącznie ciekawy dodatek. Dobre jakościowo soczewki będą we właściwy sposób ochraniać nasz wzrok przed zgubnym wpływaniem promieni UV i będą polaryzować światło słoneczne. Wraz z nadchodzącą porą upałów, na wielu chodnikach pojawiają się sklepiki z okularami. Ich bardzo małe ceny nęcą te osoby, które mają dość rażącego w oczy słońca.

Intrygujący materiał? Jeżeli tak uważasz, kliknij ten link. Tam czeka na Ciebie więcej bonusów (http://www.kieta.pl/kategoria-produktu/rowery/gorskie/) – one też Cię żywo zaciekawią.

Należy się jednak zastanowić, czy za 10 zł można kupić dobre okulary, które faktycznie będą ochraniać przed promieniami UV. W zależności od typu filtra, który był stosowany do tworzenia okularów, można by odróżnić parę rodzajów okularów przeciwsłonecznych.

Występują takie, które posiadają podstawowy filtr UV, okulary z filtrem polaryzacyjnym, które blokują szkodliwe światło odbijające się od białych płaszczyzn. Jest to użyteczne zwłaszcza w okresie zimowym, ponieważ intensywne promieniowanie słońca odbija się od śniegu, lodu i bardzo podrażnienia oczy. Stopień przepuszczania światła oraz zabezpieczenia przed oddziaływaniem promieniowania jest zależny m.in. od kategorii, czy mocy zastosowanej do realizacji filtrów UV. Jeżeli pragnąłbyś sprawdzić jakość konkretnego filtra polaryzacyjnego, najlepiej jest skontrolować go u optyka. Są również okulary z fotochromem, jakie w zależności od intensywności światła słonecznego przepuszczają go w różnym stopniu. Innymi słowy, szkiełka rozjaśniają się albo przyciemniają.

W praktyce umożliwiają poprawne postrzeganie tak w warunkach stosunkowo niewielkiego, jak i intensywnego naświetlania. Należy wspomnieć, że promieniowanie ultrafioletowe można podzielić na trzy zakresy: UVA ,UVB oraz UVC.