Jakiego rodzaju owoce czy jarzyny oraz na jakie rynki je eksportuje Polska?

Polska jest europejskim liderem w produkcji niektórych jarzyn oraz owoców. Nie mamy sobie równych jeśli chodzi o produkowanie czarnej porzeczki, buraków czy wiśni, a co 4-te produkowane jabłko na Starym Kontynencie pochodzi właśnie z naszego państwa.
Wytwarzanie znacznie przewyższa krajowe potrzeby, dlatego też postęp eksportu jest wręcz przymusem.

technika voip

Źródło: http://www.flickr.com

Bez stałego poszukiwania coraz to nowych rynków zbytu, ogrodnictwo będzie tracić swą rację bytu.

Nie bój się, nasze linki (http://www.jednosc.pl/) są niesamowicie wciągające oraz, co najistotniejsze, są w każdym przypadku aktualne i użyteczne. Jeżeli potrzebujesz jakichkolwiek informacji, to zapraszamy do nas.

Już obecnie na zagraniczne rynki nasza ojczyzna sprzedaje około 35 milionów ton owoców oraz warzyw. Zgodnie z tym, co podaje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, w 2017 roku Polska wyeksportowała niemalże 2000000 ton jarzyn oraz przetworów warzywnych. Był to wzrost o około 2 procent o łącznej wartości półtora miliarda EUR. Nieco spadł export owoców i przetworów owocowych. Polska to największy światowy kraj eksportujący świeże pieczarki. W eksporcie owoców dominującą funkcję posiadają jabłka, ponieważ w ubiegłym roku eksport tych owoców wyniósł niemalże 1000 ton, zaś jego wielkość wyniosła niemalże 340 000 000 Euro. Postęp eksportu wymaga ciągłego poszukiwania nowych rynków. Jeżeli chodzi o nasz główny towar, którym są jabłka, takich rynków szuka się w Azji czy w północnej Afryce.

Obiecującym rynkiem są również Indie czy też Wietnam, a także inne państwa tamtego regionu. Wielkie nadzieje wiązaliśmy z Chinami, natomiast jednak wymaga to jeszcze wielu przedsięwzięć i porozumień, abyśmy mogli w tamto miejsce eksportować nasze jabłka. Znajdowanie nowych rynków wiąże się również z koniecznością budowy logistyki, której na tę chwilę nie posiadamy rozwiniętej w najlepszy sposób. Nie jest problemem samo podpisanie kontraktu, lecz jego zrealizowanie oraz efekty.

Polska jest jak na skalę UE dużym wytwórcą. W niektórych kategoriach Polska zajmuje pierwsze miejsce. Są to przede wszystkim jabłka, lecz bardzo wysokie miejsca zajmujemy również w produkcji cebuli, marchwi czy borówki amerykańskiej.