Kserokopiarka, urządzenia biurowe

Ksero

Wynalezienie druku przez Gutenberga bez wątpienia było największym odkryciem epoki renesansu. Trudno przychodzi nam sobie wyobrazić, iż przed tym wydarzeniem, ręczne przepisywanie Biblii trwało około czterech lat. Dzieło Gutenberga umożliwiał powielać tysiące stron każdego dnia, natomiast dostępność książek pomogła w rozpowszechnianiu informacji i ułatwiła zdobycie wykształcenia. Dziś, ponad 500 lat później podobne osiągnięcia zawdzięczamy kserokopiarce, która to w pewnym sensie nawiązuje do odkrycia Gutenberga.

kolejka uczników do kserokopiarki
Autor: Matthew Cua
Źródło: http://www.flickr.com
Kserokopiarka i drukarka w dużej mierze udoskonaliły nasz życie prywatne jak i zawodowe. Obecnie możliwe jest przygotowanie oferty w Sydney, w nocy czasu polskiego, przesłanie faksem lub internetem do Wrocławia, gdzie rano czasu miejscowego propozycję – po wcześniejszym wydrukowaniu możemy pokazać klientowi. Każdy pracownik widzi przed oczyma ksero oferty, którą może spokojnie przeanalizować.

Kserowanie przyszło z pomocą także uczniom i studentom.

Czy zajmują Cię prezentowane tematy? Jeśli tak, to patrz szczegóły (www.domki-letniskowe.pl/miejscowosci-na-kaszubach/) i znajdź więcej informacji na przedstawiany temat – na pewno będą bardzo wciągające.

Dzisiaj nie muszą już, jeśli czas im na to nie pozwala przepisywać materiałów kolegi lub treści wykładu, który opuścili. Wystarczy, że udadzą się do jednej z firm usługowych ksero wielkoformatowe Wrocław, jakich na terenie uczelni czy w szkole lub w jej sąsiedztwie jest wiele.

Zapewne nieraz mieliśmy okazję spotkać się ze stwierdzeniem, że powielanie książek nie jest legalne. Należy jednak pamiętać, że prawo przewiduje rekompensatę tych potencjalnych strat. Na każdą ryzę papieru, każdą kserokopiarkę i inne urządzenie mogące służyć zwielokrotnianiu, nałożona jest specjalna opłata tzw. opłata reprograficzna, która trafia do odpowiedniej organizacji zbiorowego zarządzania. Zadaniem organizacji jest dostarczenie owych środków podmiotom uprawnionym. Jednym słowem – na każdą kartkę, którą drukujemy nałożony jest specjalny podatek, który ma służyć skorygowaniu możliwych strat. Możemy więc zeskanować całą książkę, nawet w bibliotece. Prawo autorskie nie stawia żadnych ograniczeń, pozwala na to w ramach tzw. dozwolonego użytku. Pamiętajmy – książki można kserować, ale tylko w celach osobistych, nigdy nie w komercyjnych na masową skalę – .