Do lat 80 ubiegłego wieku produkcja przemysłowa opierała się na tworzeniu drogich i materiałochłonnych produktów, które były przeznaczone dla wąskiej grupy odbiorców. Fabryki w ramach takiej koncepcji tworzyły duże zapasy materiałów i gotowych wyrobów, posiadały rozdęte biurokracje i marnowały czas swoich pracowników. Wówczas japońscy inżynierowie z zakładów Toyoty opracowali system zarządzania produkcją, którego zasadniczym przesłaniem było unikanie wszelkiego rodzaju marnotrawstwa drogą ciągłego procesu całego przedsiębiorstwa, i który, odpowiednio wykorzystał ich czas oraz oszczędził im wysiłku.

Sukces zaskoczył pomysłodawców, linie montażowe Toyoty zredukowały nakłady o połowę, tym samym podnosząc wydajność i pozwalając na sprzedaż z czterokrotnie większą marżą niż zazwyczaj.
Interesujący artykuł? Jeśli tak myślisz, kliknij bez ociągania ten odnośnik, gdyż w witrynie szkolenia dla pracowników produkcji, którą tutaj odnajdziesz, także jest coś wartościowego.
W Polsce pojecie szczupłe zarządzanie znane jest od końca lat 90. Liderem wdrożenia Lean Management jest Dolny Śląsk, gdzie aż 50 firm wprowadza zmiany w zakresie działalności, w strukturze majątku firmy oraz zarządzaniu personelem.Jak można dowiedzieć się na , wdrożenie zasad LM wiąże się z zarządzaniem zmianą w organizacji, ponieważ LM to nie tylko zasady, ale przede wszystkim zarządzanie personelem, kształtowanie zachowań i postaw pracowników. Z tej przyczyny zarządzanie zmianą opiera się głównie na motywacji, komunikacji oraz pozytywnym nastawieniu do zmian wśród załogi – źródło na .