młot pneumatyczny

Leasing czy wynajem?

Posiadasz pomysł na własną firmę? Nie czekaj aż ktoś inny Cię ubiegnie! Szczególnie, iż, osoby planujące otworzenie własnej firmy, mogą być pewni wsparcia w postaci wkładu pieniężnego na rozkręcenie swej działalności – urzędy pracy zapewniają dotacje i kredyty na rozpoczęcie czy modernizację działalności.

Z ofertą dla nich, przychodzą także firmy leasingowe.
Dość powszechnym przedmiotem umowy leasingowej stały się W dzisiejszych czasach maszyny, a wśród nich m. in. wózki magazynowe, maszyny budowlane i drogowe (koparki jcb), maszyny do obróbki drewna i metalu czy maszyny do pakowania czy foliowania.
budowa
Autor: Maciej Lewandowski
Źródło: http://www.flickr.com

Leasing maszyn budowlanych, takich jak np. koparki kołowe posiada wiele zalet. W razie kredytu kredytobiorca musi pokryć wartość VAT-u, w leasingu natomiast finansuje ją firma leasingowa. Zaletę leasingu da się zauważyć także, porównując go z wynajmem. Umowa leasingu zawsze jest zawierana na czas określony, natomiast umowa najmu jest przeważnie krótsza (zależnie od potrzeb). Ponadto w razie wynajmu nie mamy prawa wykupu maszyny, za to można to zrobić, kiedy bierze się sprzęt w leasing.
Należy także wnikliwy przegląd maszyn budowlanych jakie można wynająć. Leasing gwarantuje nam sprawne urządzenia.
Obecnie na rynku funkcjonuje znaczna ilość finansujących firm leasingowych, co przekłada się dla leasingobiorcy na możliwość wyboru najciekawszej propozycji.

Nabywając sprzęt budowlany ze środków bieżących, klient widocznie obniża swoją zdolność do regulowania bieżących zobowiązań, albowiem jest zobowiązany wyłożyć całą kwotę na zakup przedmiotu. W przypadku umowy leasingowej, leasingobiorca nie jest zmuszony do angażowania dużych środków własnych, oraz dodatkowo ustala takie raty miesięczne, by pokrywać je z przewidywanych przychodów z leasingowanego przedmiotu. Dzięki leasingowi wykorzystujemy działanie tzw. dźwigni finansowej, gdyż dzięki pożyczeniu części kapitału na sfinansowanie swych potrzeb, będziemy mogli zakupić np. nie jedną maszynę, lecz dwie i w związku z tym uzyskać większe zyski ze swojej działalności(opłata wstępna to zaledwie 10 % wartości maszyn).