images

My, nowocześni, przykłady sukcesu

Kim jest człowiek nowoczesny i czy w ogóle istnieje taka kategoria? Ciężko stwierdzić zważywszy, iż tyle, ile osądów, tyle kanonów człowieka, który może szczycić się taką nazwą. Czy mimo wszystko możemy wyróżnić konkretne cechy wspólne, czy łatwiej nam mówić osobno o nowoczesnej kobiecie lub o nowoczesnym mężczyźnie?

Autor: Atlantic

Sprawa jest na pewno złożona, identycznie, jak rozdział ról między kobietą a mężczyzną ulega powoli zatarciu. Kiedyś to było oczywiste i czytelne: kobieta jest ostoją ogniska domowego, zajmuje się dziećmi, dba o dom, gotuje, utrzymuje ład i porządek, pierze, natomiast mężczyzna ma utrzymywać rodzinę, czyli jest dostarczycielem pieniędzy i innych rzeczy bez, których nie da się funkcjonować. Jeśli o kobiecie można powiedzieć, że troszczy się o ognisko domowe, symbolicznie podtrzymuje rodzinny żar w obrębie domu, w taki sam sposób o mężczyźnie powinniśmy rzec, że zmaga się z otoczeniem, często musi mu się przeciwstawiać, nadając kształt bezkształtnym realnym przeszkodą przeszkodom.

W dzisiejszym świecie jednakże te role uległy zmianie. Prawdą jest, że w ogólnie rzecz ujmując tradycyjny model się nie zmienił, natomiast czynniki społeczno-polityczne wymuszają pewne zachowania. Urlopy macierzyńskie, ojciec bez zatrudnienia, a pracująca na cały etat kobieta – to normalne widoki w naszym społeczeństwie.

Charakteryzując więc człowieka nowoczesnego musimy zwracać uwagę na mężczyznę i kobietę w ten sam sposób, jako osoby o zbliżonych ambicjach bycia na czasie. kosztowne, perfumy prestiżowapraca, modne przedmioty, jak luksusowy pojazd czy na przykład zegarek orient (link), to marzenia obu płci. Odeszły do lamusa czasy, kiedy kobieta była przystawką do mężczyzny. To mężczyzna brylował, a kobieta miała się ładnie prezentować w domu.

Hierarchiczny porządek i pewien model patriarchalny odszedł w cień, od teraz nie można oświadczyć z z pełną stanowczością, że panowie rządzą światem, ponieważ tuż za nimistoją panie, gotowe do walki, bardziej nawet elastyczne na nadchodzące zmiany, wyłapujące ciekawe tendencje, dostosowujące się do nowych realiów. Mężczyźni już nie powinni czuś się niezagrożeni, muszą być czujni, jeśli nie chcą oddać prymu kobietom. Zawsze jednak, zamiast toczyć boje mogą się podzielić władzą, takie pomysł chyba wszystkim wyjdzie na dobre. Więcej o zegarkach: .