Nie każdy obywatel tego kraju ma dostęp do gminnej kanalizacji — zwłaszcza mieszkańcy wiosek

Ścieki to mało przyjemny temat, ale tyczy się każdego człowieka.
Zapewne wszyscy mieszkańcy miast nie zastanawiają się nad swymi ściekami. Po prostu do ich budynku z mieszkaniami albo domku jednorodzinnego doprowadzona została dawno miejska kanalizacja.

zestaw

Autor: San José Library
Źródło: http://www.flickr.com
ściek

Źródło: pixabay.com

stylizacja

Autor: Jaroslav A. Polák
Źródło: http://www.flickr.com
Niestety mieszkańcy terenów wiejskich rzadko mają aż tyle szczęścia.

Nie rezygnuj – kontynuuj (http://domwina.pl/pol_m_Oferta_Kraj_Austria_Gumpoldskirchen-1320.html) pochłaniających Cię postów. Wyszukasz ich stosunkowo wiele na naszej kolejnej stronie. Zachęcamy!

Biedniejsze albo dość wielkie gminy nie są w stanie sobie pozwolić na tak kosztowne inwestycje. Dlatego każdy o swoje ścieki powinien zadbać osobiście i wybrać miejsce na szambo. Według naszego ustawodawstwa żaden ściek nie powinien być już wypuszczany do rzeki. Dziś każdy dom, który jest zamieszkały, musi dowieść, że ich ściek spływa do szamba i to z zachowaniem wszystkich obowiązujących przepisów. Zatem należy zaznajomić się z istotnymi informacjami. Szambo przede wszystkim powinno być szczelne, by nie przedostawało się nic do gruntów. Powinniśmy mieć zaświadczenie zakupu od spółki, która ma atesty na własne produkty. Po drugie trzeba wybrać pojemność zbiornika (zależy to od liczby domowników) oraz materiał, z którego będzie zrobiony. Istnieją szamba betonowe, żelbetonowe i dla przykładu również plastikowe. Należy także pamiętać o odległościach. Szambo musi znajdować się co najmniej 15 m od domu i studni, a 7,5 m od granicy naszej ziemi. Nowoczesne zbiorniki mają także czujnik napełniania się.

Wówczas będziemy wiedzieć, kiedy powinniśmy wezwać wóz asenizacyjny, który przyjedzie oraz wyczyści szambo. Posiadają oni podpisaną umowę z gminą i z tego powodu legalnie są w stanie za usługę wystawić rachunek.