pieniądze

Niezbędne rady na temat usługi faktoring dla przedsiębiorstw

Finansowe zatory spotkać mogą większość firm, bez względu na sektor, w którym działa. Jeżeli nawet ostrożnie wybierać ona będzie kontrahentów, z jakimi współpracuje, to i tak czasem się okaże, że w pewnym momencie ktoś nie zapłaci przelewu. A jeśli funkcjonuje się w branży bardziej ryzykownej, to z pewnością w którymś momencie trzeba będzie poprosić o pomoc firmę windykacyjną. Są jednak metody na to, żeby ograniczyć niebezpieczeństwo zatorów płatniczych albo zagwarantować finansową płynność przedsiębiorstwa.

polskie dziesięć złotych
Autor: Przemysław Szabłowski
Źródło: http://www.flickr.com
Usługa faktoringu, bo o niej właśnie jest pisane, od jakiegoś czasu dostępna jest dla polskich przedsiębiorców. Póki co dużej popularności nie zdobywała, ale powolutku coraz większa liczba firm podejmuje decyzję o skorzystaniu z niej. W kilku słowach faktoring (tu znacznie więcej: polega na tym, że przedsiębiorstwo chcąc mieć taką usługę podpisuje odpowiednią umowę z tak zwanym Faktorem, czyli pośrednikiem finansowym, który finansuje to wszystko. Po zrealizowaniu usługi albo sprzedaży produktów faktor dostaje fakturę za to wszystko, wypłacając kwotę należności wykonawcy. Z kolei dłużnik dostaje pewną ilość czasu na opłacenie całości kwoty, z tym że płaci ją już faktorowi.

polski banknot
Autor: Andy Bullock
Źródło: http://www.flickr.com

Na niedużą do chwili obecnej popularności tego produktu duży wpływ mogą mieć opłaty takich operacji. Jak to zwykle bywa, nic się za darmo nie dostaje. Za to, że faktor od razu wypłaci wykonawcy należność pobierana jest określona prowizja, i wcale mała ona nie jest. Jeśli marże na produktach albo usługach są niewielkie, to tak naprawdę można niewiele zyskać, i po prostu faktoring staje się nieopłacalny. Jednak dla wielu firm takie rozwiązanie może być bardzo przydatne.

Spodobał Ci taki artykuł? To super, sprawdź stronę (https://www.mojekonferencje.pl/sale-konferencyjne-rzeszow) pod tym adresem. Zobaczysz tam większą ilość informacji na podobny temat.

Jeśli kwoty faktury są wysokie, a terminy płatności odległe, to niekiedy lepiej jest otrzymać środki wcześniej i utrzymać płynność finansową, niż przykładowo ograniczać inwestycje czy też pomagać sobie krótkoterminowymi kredytami.

Poza tym powolutku na rynku pojawiają się nowi gracze, zwiększa się konkurencja i powoduje to nieśpieszne, ale jednak widoczne obniżanie cen. Ich pomniejszenie powoduje, że liczniejsza grupa firm zdecyduje na takie rozwiązanie, i być może już za niedługi czas renoma faktoringu w naszym kraju stanie się taka sama, jak na zachodzie.