kamień

Porządny kamieniarz nie może być za tani!

Cmentarze w naszym kraju są piękne – choć zapewne niektórzy stosunkowo sceptycznie podchodzą do nowoczesnych nagrobków. Cóż, nie w każdym przypadku widziane przez nas nagrobki cechują się niesamowitym urokiem, lecz tak czy siak chadzanie po cmentarzach, zwłaszcza w listopadzie, ma swój urok. Pamiętajmy, że jeśli nie posiadamy zbyt dużo pieniędzy na własny nagrobek – bądź swoich bliskich, nie musimy uważać, iż to ogromny wstyd postawić typowy pomnik! Jeżeli ktokolwiek nawet w kwestii nagrobków wychodzi z takiego założenia, że najbardziej znaczące jest to, aby móc się pokazać, to rozumuje bardzo niefajnie!

kamień
Autor: ROGALA
Źródło: ROGALA
Chociaż to zapewne oczywiste, iż patrząc na mocno zaniedbany pomnik – (kliknij tu) własnych bliskich – rodziców czy dziadków, bez wątpienia przydałoby się wykombinować skądś pieniądze. To zapewne coś typowego, że obowiązkiem rodziny jest zadbanie o nagrobki umarłych. Kiedy nie będziemy wcale dbali o nagrobki zapewne nasze dzieci po wielu latach, z powodu braku wzorca, także o nas zapomną. A niestety rośnie w społeczeństwie pogląd jakoby właśnie dbanie o umarłych, ich nagrobki, nie miało żadnego sensu. Cóż, szkodliwe wzorce z pewnych zachodnich krajów w żadnym razie nie powinny mieć w naszym kraju miejsca! Jeśli ktoś w taki sposób nie podchodzi do kwestii grobów, niech zmieni myślenie.

Bardzo cieszy, że akurat jakość polskiego kamieniarstwa stoi na wysokim poziomie. Można powiedzieć, iż w bardzo wielu przypadkach chociażby mazowieccy kamieniarze są tak jakby geniuszami. Choć no nie oszukujmy się przesadnie: czyli jeżeli wyłożymy na stół spore środki, to istotnie nagrobek (przejdź do strony) będzie cechował się pięknym wyglądem, porządnym wykonaniem.

kamień
Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Solidny kamieniarz w żadnym przypadku nie będzie brał za świadczone przez siebie usługi bardzo niewielkich pieniędzy. Jeśli ktokolwiek w taki sposób myśli zapewne nie zna rynku kamieniarskiego. A zresztą to chyba coś typowego, że jeżeli bardzo chcemy, aby nagrobek był idealny, przystosowany do polskiej pogody, nie powinien aż tak bardzo skupiać się na oszczędnościach. W takim razie dbajmy o to, aby nasze nekropolie były jeszcze ładniejsze, klimatyczniejsze. Jakby nie patrzeć cmentarze są naprawdę ważną częścią krajobrazu Polski.