książki

Proces wytwarzania książki

Książka to element życia codziennego wielu osób. Obecnie często tradycyjna książka wypierana jest przez innowacyjne narzędzia. Pojawiła się też książka w wersji elektronicznej, która do pewnego poziomu zastąpiła już jej tradycyjną, papierową postać. Skala tego procesu nie jest jednak tak wielka, jak dowodzą niektóre osoby. Również obecnie jest wiele osób, dla których najważniejszą wartością jest książka na papierze, będącym namacalnym nośnikiem. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, jak złożonym procesem jest wytwarzanie standardowej książki.

przeglądanie książki
Autor: foam
Źródło: http://www.flickr.com
W proces ten angażuje się wielu ludzi, którzy są profesjonalistami w swojej dziedzinie. Ich talent i doświadczenie przydatne jest do tego, by każdy poziom procesu produkcji odbywał się sprawnie i prawidłowo. Na terenie kraju, jak można się domyślić, największe miejsca wytwarzania książki stanowią większe miasta, takie jak Warszawa lub Wrocław. To tam wytwarzanie książek stoi na najwyższym poziomie, a ilość wyrobów jest zazwyczaj największa.

książki na półkach
Autor: Oliver Tacke
Źródło: http://www.flickr.com

Od pliku cyfrowego do okładki

Współcześnie proces produkcji książki wygląda trochę odmiennie niż dawniej. Aktualny stan rzeczy występuje w dużym stopniu ze względu na pojawienie i upowszechnienie się innowacyjnych technologii. Dlatego na przykład forma, z której drukowana jest książka, ma postać cyfrową. W drukarni tworzone są wydruki na wielkich arkuszach, które później są przycinane za pomocą specjalnego urządzenia i składane w pożądane strony. Im większa liczba kolorów wymaganych jest do wykonania wydruku, tym wyższy jest koszt produkcji. W późniejszym czasie klei się blok książki i wytwarza okładkę, czym trudni się introligator (więcej info tu: ).

Pomoc dla starych książek

Książka, tak samo jak sporo innych towarów, po konkretnym okresie wykorzystywania zaczyna się zużywać. Wiadomo z kolei, że zużyta w dużym stopniu książka to taka, której nikt nie zechce już wykorzystywać. Z tego powodu wymyślono dużo rozmaitych procesów, które umożliwiają wydłużenie „życia” książki. Jednym z tego rodzaju metod jest stosowanie dodatkowej oprawy książki; metodę tę nierzadko wykorzystuje się także do roczników periodyków. Zakładem, gdzie dokonuje się tego rodzaju procesów, jest introligatornia (więcej: ).