Przenośnik taśmowy

Przenośniki taśmowe – opis urządzenia.

Przenośnik taśmowy to urządzenie transportowe mająca charakter ciągły.
Dzięki dużej różnorodności i szerokiej gamie taśm transportowych można je wykorzystywać do różnych produktów. Zazwyczaj stosowane są do transportowania produktów sypkich albo drobnych. Przenośniki taśmowe mają szerokie zastosowanie w niemal wszystkich branżach przemysłu. Stosowane są w hurtowniach, składowiskach, kopalniach kruszywa, placach budów albo liniach produkcyjnych.

Przenośnik taśmowy
Źródło: http://www.sxc.hu
Istnieje wiele struktur przenośników taśmowych. Prawie wszystkie napędzane są motorami elektrycznymi. Najczęściej spotykany jest przenośnik, składający się z taśmy transportowej (przenośnikowej), połączonej w pętlę podpartej na rulonach zwanych krążnikami, napędzany za pomocą jednego lub wielu bębnów napędowych.

Czy stosujesz przenośniki taśmowe

Taśma jest naprężana za pomocą mniej albo bardziej skomplikowanych urządzeń naprężających ( śruba rzymska, naciągacze sprężynowe, nadążne, grawitacyjne, hydrauliczne albo pneumatyczne). Przy transportowaniu produktów, mogących przylepiać taśmę (szlam, stłuczka szklana, cukier), instalowane są z reguły też maszyny czyszczące ( szczotki, noże, skrobaczki). Taśma w przenośniku taśmowym stworzona jest zazwyczaj z gumy, silikonu, elastycznego tworzywa sztucznego, a nawet bawełny, umacniana stalowym drutem.

Istnieją także przenośniki zasilane linami albo łańcuchami, przenośniki z taśmą wyposażoną w poprzeczki upraszczające transportowanie towarów pod dużymi kątami, czy przenośniki z taśmą, która przykrywa nosiwo. W długich przenośnikach taśma powrotna może być odwracana. Innym rozwiązaniem jest konstrukcja z taśmą zwijana w rurę w środkowej części drogi przenośnika – za sprawą tego, produkt transportowany, jest chroniony przed czynnikami zewnętrznymi, a droga przenośnika może przebiegać łukowo.

Przenośniki taśmowe mogą zawierać np. wagi (mierniki przepływu) przenoszonego towaru czy wykrywacze metalu. Pracę przenośnika zabezpieczają sygnalizatory zerwania taśmy, przeciążenia, czujniki temperatury, zbiegania taśmy i tym podobne. Przenośniki taśmowe albo łańcuchy następujących po sobie takich przenośników mogą transportować towary na kilometrowe odległości.

Zobacz też depaletyzatory
Stosowane są wszędzie tam, gdzie transport kołowy jest utrudniony albo mniej ekonomiczny, jak też do przenoszenia materiałów z miejsca niższego na wyższe. W kopalniach podziemnych przenośniki taśmowe po wyposażeniu w urządzenia zabezpieczające i sygnalizacyjne, mogą służyć do transportu pracowników ( z reguły w pozycji klęczącej). W kopalniach odkrywkowych wykorzystuje się przenośniki, których położenie zmienia się w trakcie przesuwania frontu robót za pomocą tzw. mostów skarpowych. Dodatkowe informacje