śląsk

Śląsk zalicza się do najbardziej uprzemysłowionych okręgów naszego kraju

W ostatnich latach nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie bezrobocie jest co raz poważniejszym problemem. Na przykład w Hiszpanii bezrobocie sięga dwudziestu sześciu procent. U nas jeszcze nie ma tak ciężkiej sytuacji, jednak są w Polsce regiony, w których jest bardzo ciężko o pracę i z roku na rok sytuacja wcale się nie poprawia. Najwyższy procent bezrobotnych zanotowano pod koniec lutego 2013 w województwie podlaskim. Stosunkowo niskie bezrobocie natomiast można odnotować w województwach mazowiecki, wielkopolskim i śląskim.

przemysł
Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com
Łatwo zauważyć, które regiony mają największe problemy z bezrobociem, wystarczy przejrzeć oferty pracy z różnych miast. Dobrym przykładem regionu dobrze rozwiniętego gospodarczo jest województwo śląskie. Jest to okręg uważany za najważniejszy okręg przemysłowy w naszym kraju. Województwo śląskie jest okręgiem bardzo dobrze skomunikowanym. Na śląsku krzyżują się główne trasy tranzytowe. Zalicza się ten region do najbardziej uprzemysłowionych i zurbanizowanych obszarów Polski.

W tym regionie od dawna przemysł (transng.pl) ciężki był główną osią napędową regionu. Bardzo duże znaczenie ma tutaj przemysł górniczy. Przykładowo Katowicki Holding Węglowy posiada cztery kopalnie a oprócz tego na Kompanię Węglową składa się aż jedenaście kopalń. Jest to największa firma tego typu w Europie. Kolejną odnogą gospodarki, która jest bardzo istotna jest przemysł (Barwienie tworzyw sztucznych) hutniczy. Huty znajdują się w Chorzowie, Świętochłowicach, Dąbrowie Górniczej i innych. W regionie tym ponadto bardzo ważną rolę pełni przemysł energetyczny i chemiczny. Nic więc dziwnego, że teren ten ma całkiem niskie bezrobocie. Co ciekawe wpisując “praca Gliwice” wyskakują na rozmaitych portalach ogłoszenia nie tylko techniczne.

przemysł
Autor: Rajeev
Źródło: http://www.flickr.com

Dobry wpływ przemysłu widoczny jest w licznych gałęziach i branżach. W miastach województwa śląskiego poszukuje się osób do różnorodnych zawodów, zarówno fryzjera jak i managera. Prężnie działające fabryki sprawiają, że mimo trudnych czasów w wielu branżach, sytuacja tutaj jest nie najgorsza. Nie bez znaczenia są też inwestycje unijne, które w ostatnich latach latach również pobudziły sytuację gospodarczą w województwie.

Więcej na