Księgowość, finanse

Słowniczek na temat podatków

Każdego roku setki byłych studentów podejmuje pierwszą pracę. Nie istotne, czy jest to czasowa praca na kontrakt, czy umowa o pracę (ciągle spora rzadkość), młody pracownik musi poznać garść ważnych danych, związanych z światem podatków. Funkcjonują przecież zawsze dwie rzeczy, których nie można uniknąć: podatki i śmierć.

Każdy nowy pracownik przekona się o tym, kiedy ujrzy, ile kasy wyciąga się z jego wynagrodzenia.

PIT 36 – wyjaśnijmy skrót: Personal Income Tax. Taki podatek musi łożyć każdy obywatel naszego kraju, który nie posiada prywatnej działalności biznesowej. Ale co zmienia tu dziwna liczba? To proste, jest to nazwa formularza , który (poprzednia strona) wysyła się Urzędowi Skarbowemu. O ile płacisz podatek osobisty samemu, musisz złożyć właśnie ten dokument.

Dokumenty
Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

PIT 37 – ten dokument jest przeznaczony dla pracownika, za którego należności odprowadza pracodawca. Jest to swego rodzaju dowód na nieufność do podatnika, ponieważ mimo faktu, że za niego się uiszcza podatki, trzeba osobiście wytłumaczyć swoje dochody i należną daninę. Zobacz więcej na evido.pl.

VAT – jak już zapewne zdążyliście zauważyć, literka T najczęściej oznacza słowo Tax. Pozostałe 2 wyrazy to Value Added. Jest to danina pośrednia, którą uiszcza każdy, kto kupuje jakikolwiek artykuł w sklepie. W naszym ustawodawstwie istnieje kilka stawek należności VAT, najwyższa wynosi 23 %.

Akcyza – to skonkretyzowany podatek, który daje budżetowi państwa naprawdę wielkie przychody. Akcyza to podatek (czytaj też zasady wystawiania faktur), przez który paliwo i wódka są tak kosztowne.

ZUS – potężna instytucja państwowa, która odpowiada za wypłatę wszelkiego rodzaju rent i emerytur. To właśnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wypłacał lwią część twojej emerytury. Każda osoba, który pracuje na kontrakt o pracę, może być pewien, że pracodawca odprowadza właściwe składki do ZUSu.

Urlop – piękna sprawa, przyznawana jedynie w wypadku etatów. Zatrudnieni na tzw. umowach śmieciowych mogą go wcale nie dostać.