opona sportowa

Specjalne odmiany opon do samochodu

Opony posiadają zróżnicowane zastosowania. W większości używane są w rozmaitych pojazdach mechanicznych i innych. Wykonywane są ze specjalnych mieszanek gumy o twardości zależnej od zastosowania. Inną twardość będą miały opony do roweru, a inną te używane w urządzeniach rolniczych.

Ponadto opony wykorzystywane są do całkiem nowych zastosowań. Przykładowo od pewnego czasu wózki dziecięce nowego typu posiadają koła z oponami. Podobnie jest z wózkami inwalidzkimi. zastosowanie opon zapewnia im o wiele lepszą amortyzację, a co za tym idzie – większe bezpieczeństwo. Jest to w szczególności ważne w przypadku wózków dziecięcych. Jeżeli chodzi o nietypowe wykorzystanie ogumienia, to dosyć często na placach zabaw dla dzieci spotykane są huśtawki zrobione właśnie ze zużytej opony i łańcucha. Opony służą również czasami w roli amortyzacji w łodziach i statkach starszego typu.

Opony terenowe-

opona do samochodu Volvo
Autor: NRMA Motoring and Services
Źródło: http://www.flickr.com

Trudniejszy rodzaj terenu wymaga najczęściej specjalnego rodzaju opon. Tak więc na przykład opony teropony (zapoznaj się z ofertą wypełnianie opon – http://interchemol.com.pl/produkty/wypelnianie-opon) w założeniu powinny nadawać się do wykorzystywania na trudnej nawierzchni. Auta terenowe od dłuższego czasu są stosunkowo chętnie wykorzystywane, jednak o wiele częściej wśród ludzi jeżdżących tylko w obrębie miasta. Tymczasem tego rodzaju samochody ze specjalnie dopasowanymi oponami są używane na przykład na safari. Oprócz tego wykorzystywane są w takich zawodach jak leśniczy, gdzie konieczne jest niejednokrotnie przebywanie dużych odległości w naturalnym otoczeniu, w którym teren obfituje w nierówności i wykroty. Opony tego rodzaju są produkowane z bardziej wytrzymałych materiałów.

Opony na zimę- Charakterystycznym rodzajem są także opony zimowe. Jak sama ich nazwa wskazuje, są stworzone do stosowania w zimie, kiedy to warunki na drogach są znacznie trudniejsze niż latem. Stosując opony letnie dużo trudniej jest poruszać się po ośnieżonej, a zwłaszcza zamarzniętej nawierzchni. Ponadto tutaj > więcej w serwisie http://www.bazalt.pl/ typowe ogumienie na zimę ma dużo krótszą drogę hamowania, co może zapobiec groźnemu wypadkowi. Na rynku dostępne są również opony całoroczne, jednak testy wykazały, że w okresie zimowym sprawują się o wiele gorzej niż ogumienie na zimę. Dobrym pomysłem jest więc wymiana opon jesienią.