W jaki sposób troszczymy się o nasz sąsiadujący z domem ogródek, który już programowo ma przyciągać uwagę osób przechodzących ulicą

Przydomowy ogródek pozostaje przedmiotem troski tak gospodarza, jak i gospodyni. Mężczyzna odpowiada zazwyczaj za spulchnienie ziemi, a kobieta za posadzenie kwiatów na grządkach. Niektórzy uprawiają również warzywa, ale trzeba pamiętać o tym, że ogród pełni przede wszystkim funkcje reprezentatywne. Z tej też przyczyny w bliższym i dalszym sąsiedztwie tegoż ogrodu sadzi się drzewa ozdobne. Niektórzy gospodarze idą krok dalej: projektują dla siebie uroczą altanę, która jest ustawiona pośrodku okręgu utworzonego z jodeł.

Sadzonka

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Projektowanie zieleni jest sztuką. A przygoda z drzewami ozdobnymi zaczyna się od ich sadzenia.

Uzupełniające informacje na podany w naszym tekście są Ci potrzebne? Bez nerwów. Wejdź w ten link i wszystkie inne wątki tutaj znajdziesz. Namawiamy!

Nawet w XVIII stuleciu rozmieszczenie takich roślin nie było przypadkowe. Ogród (zobacz lampy stojace) można było zaprojektować w bardziej poukładanym stylu francuskim bądź w stylu rodem z Anglii, to jest takim, który swoim wyglądem ma przypominać leśną gęstwinę (więcej). Tak czy inaczej, sadzonki krzewów od lat sadzi się w ten sam sposób. Wprzódy trzeba wykopać dołek o właściwej głębokości, aby przy sadzeniu nie uszkodzić korzenia. Oprócz nawożenia oraz regularnego podlewania ogrodnicy wykonują jeszcze jedną dodatkową, ale i konieczną czynność: posadzone już drzewko obsypują wokoło poszatkowanymi kawałkami kory drzew.

Wraz z upływem tygodni sadzonki krzewów zmieniają swoją prezencję. W zależności od tego, jaki rodzaj rośliny został zakupiony, będziemy oczekiwać odmiennych efektów naszej pracy w ogródku lub sadzie. Krzewy w zasadzie dzielmy na iglaste i liściaste. Te pierwsze ozdabiają nasze otoczenie późnowiosenną porą, a aromat jaki roztaczają kwitnące kielichy kwiatów inspiruje również twórców wód perfumowanych. Z kolei odmiany iglaste niezwykle dostojnie wyglądają na tle śniegu. Nie straszne im styczniowe mrozy i zimowe wichury, nawet ułamane przez wiatr gałązki w żaden sposób nie szpecą ich prezencji.

Roślina

Autor: Leena
Źródło: http://www.flickr.com
Aby sadzonki krzewów były w stanie przeistoczyć się w piękne rośliny ozdobne muszą zostać spełnione pewne warunki. Najistotniejsza jest pielęgnacja, do której zaliczymy na pewno podlewanie oraz nawożenie. W zimie niektóre drzewka trzeba ochraniać przed mrozem, a w przypadku intensywnych opadów śniegu strząsać nadmiar białego puchu – inaczej niektóre gałęzie zostaną uszkodzone. A dodatkowo pamiętajmy, że pobladłe listki wyglądają dobrze jedynie jesienną porą. W czasie lipcowych upałów zwiędnięte i żółte tu i ówdzie łodygi świadczą przede wszystkim o niedbałości gospodarzy bądź o zupełnym braku czasu na pracę w przydomowym ogródku czy sadzie (sprawdź szkółka drzew i krzewów Nordmania).