W jaki sposób zgodnie z prawem złomować swoje auto?

Gdy nasz samochód służy nam latami i długo nie zmieniamy pojazdu, możemy go doprowadzić do stanu, w którym jedynym wyjściem jest tylko złomowanie auta. Jeżeli zależy nam na zarobku ze sprzedaży możemy spróbować odnaleźć kogoś, kto podejmie się odrestaurowania auta lub oddać je do punktów demontażu. W jaki sposób zgodnie z prawem oddać do złomowania stare auto?

Po pierwsze należy zorientować się, w jakim miejscu możemy złomować nasze auto. Działanie stacji demontażu musi zostać zatwierdzona przez marszałka województwa, w związku z czym na stronie odpowiedniego urzędu na pewno znajdziemy listę zaufanych stacji. Rzecz jasna możemy także sprawdzić oferowane usługi online na innych stronach, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło, takie jak na przykład „złomowanie pojazdów” uzupełniając o nazwę interesującej nas miejscowości, przykładowo: „złomowanie pojazdów Toruń”. Często tego rodzaju miejsca zwane są po prostu auto (zobacz oklejanie samochodów wrocław) złomami, w związku z tym warto sprawdzić również takie hasła jak, np.: „auto złom Krosno” – kliknij czy „auto złom Gdańsk”, w zależności od tego gdzie chcemy oddać pojazd. Należy po prostu wpisać go obok nazwy usługi. W wynikach wyszukiwania dostaniemy dużą ofertę. Jeżeli zależy nam na jak najbardziej korzystnym zysku warto sprawdzić ceny w kilku miejscach.

złomowanie pojazdów

Autor: free photos
Źródło: http://www.flickr.com

Zyskamy pewność, że wybrana stacja demontażu jest najlepsza. Należy pamiętać, że podstawową rzeczą, jaka brana jest pod uwagę stała się waga. Pojazd musi ważyć przynajmniej 90% tego, jaka liczba zapisana jest w dowodzie. Jeśli waga jest niższa oddający musi dopłacić. Przedsiębiorstwa złomujące pojazdy często mają lawety, dzięki którym niedziałające auta można przewieźć do punktu. W stacji demontażu dostajemy wszelkie istotne dokumenty potrzebne do wyrejestrowania. Właściciel ma na to 30 dni. Jest to niezwykle ważne i nie należy o tym zapomnieć. Jeśli nie wyrejestrujemy auta nadal będziemy właścicielem, w związku z tym możemy zapłacić wysoką karę za brak płatności ubezpieczeń.

Dodatkowo nowy właściciel, w przypadku sprzedaży może nie rejestrować samochodu i rozebrać na części. W naszym kraju jest to nielegalne. Rzecz jasna trzeba wspomnieć również o tym, że samochód może zostać wykorzystane do łamania prawa. Aby tego uniknąć musimy pamiętać o 30 dniach.
Czasami zdarza się tak, że stare auto, którego nie jesteśmy w stanie sprzedać, zalega w garażu i niepotrzebnie zajmuje miejsce, gdyż nie mamy pojęcia do z nim zrobić. W tego typu sytuacji prawidłowym rozstrzygnięciem jest złomowanie auta. Zgodnym z prawem sposobem jest oddanie pojazdu do stacji demontażu. Warto korzystać z tej możliwości i z zyskiem pozbyć się niepotrzebnego sprzętu. Czytaj też